Przez ostatnie dni miasto i powiat żyły minionymi właśnie Świętami Bożego Narodzenia. Z tej okazji przygotowano szereg imprez, w tym wieczorów i przeglądów kolęd oraz spotkań opłatkowych, z udziałem przedstawicieli władz samorządowych i duchowieństwa. „Kurek” proponuje krótki przegląd bożonarodzeniowych wydarzeń.

galeria 1 >>galeria 2 >>

Przez ostatnie dni miasto i powiat żyły minionymi właśnie Świętami Bożego Narodzenia. Z tej okazji przygotowano szereg imprez, w tym wieczorów i przeglądów kolęd oraz spotkań opłatkowych, z udziałem przedstawicieli władz samorządowych i duchowieństwa. „Kurek” proponuje krótki przegląd bożonarodzeniowych wydarzeń.

KOLĘDOWANIE W KOLEGIUM

Jak co roku szczycieński Zespół Kolegiów Nauczycielskich zorganizował wieczór kolęd w auli szkoły na ulicy Kasprowicza. Świąteczny koncert odbył się we wtorek 18 grudnia. Głównymi wykonawcami byli słuchacze kolegium oraz uczniowie Gimnazjum nr 1 pod kierunkiem Henryka Zielińskiego. W role małych Mikołajków wcielili się gościnnie podopieczni Domu Dziecka. Do wspólnego kolędowania zostały zaproszone wszystkie osoby zasiadające na widowni. Raz po raz musiały one wyręczać w śpiewaniu wykonawców, a pomocą służyły im przygotowane wcześniej teksty kolęd. Wieczór w kolegium był dobrą okazją do przypomnienia sobie wszystkich najbardziej znanych pieśni bożonarodzeniowych oraz odświeżył zanikający w ostanim czasie zwyczaj wspólnego kolędowania.

W duchu Bożego Narodzenia

OPŁATEK W GMINIE SZCZYTNO

W środę 19 grudnia w „Zaciszu” odbyło się spotkanie opłatkowe zorganizowane przez wójta Gminy Szczytno. Wzięli w nim udział przedstawiciele duchowieństwa na czele z księdzem dziekanem Józefem Drążkiem, starosta szczycieński Jarosław Matłach, pracownicy urzędu, radni gminni i powiatowi oraz reprezentanci organizacji rolniczych, dyrektorzy szkół i sołtysi. Uroczystość otworzył występ uczniów z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Trelkowie. Dzieci zaprezentowały krótki spektakl jasełkowy okraszony tradycyjnymi polskimi kolędami. Życzenia zebranym w imieniu wójta Sławomira Wojciechowskiego złożył sekretarz gminy Mariusz Woźniak. Z kolei ks. dziekan Józef Drążek mówił m.in. o znaczeniu żłóbka betlejemskiego, wskazując, że stanowi on symbol łączący wszystkich ludzi dobrej woli.

ŚWIATEŁKO POKOJU W SZCZYTNIE

W przedświątecznym tygodniu po raz kolejny, za sprawą członków Stowarzyszenia Harcerzy Szczycieńskich do miasta dotarło betlejemskie światełko pokoju. Najpierw trafiło ono do przedstawicieli władz samorządowych. W sobotę 22 grudnia wieczorem spod pomnika Jana Pawła II przy kościele Wniebowzięcia NMP mogli je zabrać do domów także mieszkańcy Szczytna.

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE W SOSW

W czwartek 20 grudnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Szczytnie odbyła się uroczysta kolacja wigilijna. Wśród zaproszonych gości byli m.in. starosta Jarosław Matłach oraz wizytator szkolnictwa specjalnego Warmińsko-Mazurskiego Kuratorium Oświaty Katarzyna Wysoka. Uroczystość stała się też okazją do otwarcia i poświęcenia sal rehabilitacyjnych w budynku szkoły i internatu ośrodka. Podczas kolacji uczniowie zaprezentowali przedstawienie jasełkowe. Nie zabrakło również Mikołaja, który obdarował dzieci paczkami. Wśród prezentów znalazły się odtwarzacze DVD, kamera, gry edukacyjne oraz słodycze.

WIGILIA W JEDWABNIE

Wyjątkowo uroczysty charakter i niezwykłą oprawę miało spotkanie opłatkowe w Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnie (21 grudnia). Jego uczestnicy najpierw obejrzeli przedstawienie jasełkowe w wykonaniu dzieci z Szuci. Potem krótką inscenizację zaprezentowali młodzi członkowie Koła Teatralnego „SKAŁKA” działającego przy ośrodku kultury w Jedwabnie. Kolejnym punktem wieczornego programu był występ żeńskiego tria AL TREE ze Szczytna. Panie wprawiły uczestników spotkania w bożonarodzeniowy nastrój, śpiewając kolędy, w tym także w wersjach reggae i country oraz pastorałki i piosenki o tematyce świątecznej. Zanim podzielono się opłatkiem, wójt gminy Jedwabno Włodzimierz Budny złożył mieszkańcom świąteczne życzenia. Nie był to jednak końcowy akcent uroczystego wieczoru. Tradycją spotkań w jedwabieńskim GOK-u są degustacje potraw przygotowanych przez członkinie Klubu Seniora. Tym razem na stołach królowały wyłącznie dania z ryb. Przygotowały je mieszkanki pięciu wsi: Witowa, Nowego Dworu, Szuci, Kota i Rekownicy. Kolejny raz seniorki spisały się na medal - wszystkie dania, w zgodnej ocenie konsumujących je gości, były przepyszne. Niecodzienny wygląd miał też wigilijny stół - w centralnym jego punkcie ustawiono minibasen, w którym pływały karpie. Podczas spotkania można też było kupić świąteczne stroiki wykonane przez seniorki oraz aniołki z makaronu autorstwa pracownicy GOK Barbary Żebrowskiej. Pieniądze z ich sprzedaży zostaną przeznaczone na nagrody dla uczestników styczniowego przeglądu młodych talentów.

PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

Już po raz czternasty Miejski Dom Kultury zorganizował doroczny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Koncert finałowy odbył się w czwartek 20 grudnia. W przeglądzie wzięli udział zwycięzcy konkursów na szczeblach gminnych. Uczestnicy byli podzieleni na sześć kategorii: przedszkola, klasy I-III, klasy IV-VI, gimnazja, szkoły średnie i dorośli. Występy oceniało jury pod przewodnictwem Jarosława „Jara” Chojnackiego. W trakcie koncertu można było usłyszeć zarówno tradycyjne, dobrze wszystkim znane polskie kolędy, jak i mniej popularne piosenki nawiązujące tematyką do Bożego Narodzenia. W kategorii przedszkoli pierwsze miejsce zajęły ex eaquo Niepubliczne Przedszkole nr 1 „Pod Topolą” oraz Weronika Przychodzka z MP nr 1 „Bajka”. Wśród klas I-III zwyciężył zespół „Gwiazdeczki” z SP w Świętajnie. W kategorii klas IV-VI nie miał sobie równych chór „Festivo” z SP nr 6. Pierwsze miejsce wśród gimnazjów przypadło ex eaquo zespołowi „Forte” z ZS w Jedwabnie oraz Magdalenie Ostaszewskiej ze szczycieńskiego Gimnazjum nr 2. W kategorii szkół średnich pierwszego miejsca nie przyznano. Drugie zajęli jedyni przedstawiciele tej grupy wiekowej, duet Ewelina Fąk i Kamil Moszczyński. Najlepsze spośród dorosłych uczestników okazały się dwie panie - Elżbieta Kasznia z Rozóg i Jolanta Pietruczuk z Jedwabna. Obu jury przyznało najwyższe laury.

KONKURS I SPOTKANIE WIGILIJNE W WIELBARKU

We wtorek 18 grudnia w Wielbarku rozstrzygnięto konkursy na najpiękniejszy stroik świąteczny i najpiękniejszą kartę świąteczną. Organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy. Do oceny zgłoszono w sumie 85 prac. Zdaniem jury, w kategorii klas I-III najpiękniejszy stroik wykonała Zosia Zbierzak, a kartę świąteczną - Zuzia Dąbkowska (obie SP Wielbark). W kategorii klas IV-VI stroik - Ewa Kensy i Marta Musiał (SP Wielbark), karta - Jolanta Iwańska i Natalia Orzoł (SP w Przeździęku Wielkim). W środę 19 grudnia w świetlicy GOK-u odbyło się spotkanie wigilijne dla osób pozostających pod opieką Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Wzięło w nim udział ponad 30 mieszkańców, którzy podzielili się opłatkiem i kosztowali specjałów przygotowanych przez członkinie sekcji seniorów Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Wielbarskiej, pracowników GOK- u oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Wielbarku. Premierowe przedstawienia jasełkowe pt. „Przy żłóbku Pana” dały dzieci z Koła Teatralnego działającego przy ośrodku kultury.