Firma Specjalistyczne Materiały i Okładziny Cierne FRENOPLAST Bułhak i Cieślawski, mająca zakład w szczycieńskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej została laureatem prestiżowej nagrody przyznawanej przedsiębiorstwom za wprowadzanie innowacji.

Nagrodzeni za innowacje

NOWOCZESNY SYSTEM

Konkurs Warmińsko-Mazurski Lider Innowacji ma na celu promocję innowacyjnych rozwiązań wdrażanych przez małe i średnie firmy. Organizatorem jest Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego w Olsztynie. W tym roku odbyła się druga edycja konkursu. Wzięło w niej udział 26 firm. Uroczyste wręczenie pamiątkowych statuetek i dyplomów miało miejsce 20 lutego na zamku w Olsztynie. Laureatami głównej nagrody zostały firmy Frenoplast i Dramiński. Zwycięstwo w konkursie oznacza przede wszystkim duży prestiż: triumfatorzy mogą posługiwać się w korespondencji i promocji hasłem „Warmińsko-mazurski lider innowacji”. Frenoplast w konkursowych szrankach był jedynym reprezentantem naszego powiatu. We wniosku zgłoszeniowym do konkursu firma jako swoją najważniejszą innowację wskazała supernowoczesny system monitorowania produkcji, bazujący na rozwiązaniach technicznych Siemensa. Dzięki niemu zakład może pracować bez zbędnych przerw i utrzymywać wysoką wydajność.

- Nasz system nie tylko potrafi komputerowo sterować produkcją, ale również eliminować występujące w cyklu produkcyjnym wady i usterki - tłumaczy kierownik zakładu w Korpelach Dariusz Grudziński.

ŁAGODNE HAMOWANIE

Nie jest to jednak jedyne innowacyjne rozwiązanie wprowadzone przez firmę. Od kilku lat Frenoplast specjalizuje się w produkcji kompozytowych wstawek hamulcowych do pociągów. Tego typu urządzeń nie wytwarza w Polsce nikt inny. Są one bezpieczniejsze, cichsze i sześciokrotnie wytrzymalsze od powszechnie stosowanych wstawek żeliwnych. Produkty z Korpel w znacznej części trafiają na eksport, w Polsce wykorzystywane są przede wszystkim w pociągach towarowych. Produkcję każdego typu wstawki poprzedza długotrwały i skomplikowany proces badań. W celu ich przeprowadzenia firma sięgała już wielokrotnie po fundusze europejskie oraz korzystała ze wsparcia Ministerstwa Nauki.

Frenoplast rozpoczął działalność dwadzieścia trzy lata temu w Wołominie. Do dzisiaj mieści się tam jego centrum badawczo-rozwojowe, w którym wytwarzane są półfabrykaty do produkcji elementów hamulcowych. W roku 2000 rozpoczął działalność zakład produkcyjny zlokalizowany w szczycieńskiej strefie ekonomicznej. Firma ma w swoim dorobku wiele nagród i wyróżnień. Osiem lat temu Frenoplast wygrał konkurs „Budowa Roku 2000 Regionu Warmińsko-Mazurskiego” Inne prestiżowe wyróżnienia to m.in. tytuł Europejskiej Firmy na największą liczbę projektów z wykorzystaniem funduszy UE oraz nominacja do nagrody gospodarczej Prezydenta RP za zajęcie I miejsca w kategorii budownictwo przemysłowe i pozostałe.

(w)/Fot. archiwum