Jurandy rozdane po raz 24W czwartek 25 kwietnia w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie już po raz dwudziesty czwarty wręczono Jurandy, nagrody Powiatu Szczycieńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinach: przedsiębiorczości, kultury i sportu, działalności społecznej. W tym roku Kapituła pod przewodnictwem starosty Jarosława Matłacha przyznała cztery wyróżnienia, pięć statuetek oraz Juranda Honorowego, którego otrzymała Janina Domian.

Muzycznym zwieńczeniem Gali był występ Reginy Rosłaniec – Bavcevic, pochodzącej ze Szczytna wokalistki, zwyciężczyni ostatniej edycji programu The Voice Senior.

 

JURAND HONOROWY

Janina Domian

Pani Janina Domian pracuje zawodowo 60 lat w Warmińsko-Mazurskich Zakładach Doskonalenia Zawodowego, Centrum Edukacji w Szczytnie oraz Liceum Ogólnokształcącym dla dorosłych, gdzie od blisko 30 lat piastuje funkcję dyrektor. Profesjonalizm, zaangażowanie, wysokie kwalifikacje oraz umiejętność nawiązywania pozytywnych kontaktów interpersonalnych stawiają ją w gronie najbardziej szanowanych, lubianych i cenionych pedagogów.

Zawsze służy radą, dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Dba m.in. o rozwój szkolnictwa niepublicznego, kształcenia ustawicznego. Jest osobą niezwykle kreatywną, z ogromną werwą i zaangażowaniem podchodzi do realizowanych działań.

W imieniu nieobecnej na Gali Laureatki statuetkę odebrała Barbara Świerczyńska, dyrektor Centrum Edukacji Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Szczytnie.

 

STATUETKI  JURANDA 2024

Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Leśna Brać”

Zespół Sygnalistów Myśliwskich powstał przy Nadleśnictwie Spychowo w 2000 roku z inicjatywy Grzegorza Morawskiego. Początkowo składał się z miejscowych leśniczych, funkcjonując pod nazwą „Bielik”. Zespół zdobył liczne laury mistrzostw kraju, w tym tytuł Mistrza Polski w roku 2016, brał też udział w Mistrzostwach Europy czy Akademickich Mistrzostwach Sygnalistów. Kierownik Zespołu Adam Jażdżewski jest czterokrotnym indywidualnym Mistrzem Polski, zaś Gabriela Ulewicz jest multimedalistką Mistrzostw Polski.

 

Towarzystwo Przyjaciół Jedwabna

Towarzystwo Przyjaciół Jedwabna powstało w roku 1995. Początkowo zajmowało się wybudowaniem infrastruktury energetycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej i drogowej na nowo powstającym osiedlu w Jedwabnie. Po roku 2003 Towarzystwo zupełnie zmieniło profil działania, angażując się w promocję gminy.
Organizowało spływy kajakowe, plenery malarskie w Czarnym Piecu. Towarzystwo wydało rózwnież dwie książki „Tańce warmińskie i mazurskie” oraz „JEDWABNO rysowane”. Od blisko 20 lat Towarzystwo angażuje się także w organizację zbiórek krwi oraz przeróżne akcje charytatywne. Dzięki pracy członków towarzystwa powstała Izba Pamięci i Tradycji.

 

ZPHU TRAKPOL

Firma TRAKPOL z siedzibą w Wielbarku istnieje na rynku od 27 lat i zatrudnia około 50 osób. Na początku posiadała jeden trak, którym wykonywała usługi u klienta. Z roku na rok firma prężnie się rozwijała, inwestując w nowe urządzenia, suszarnie i modernizując park maszynowy.
Firma produkuje głównie wysokogatunkową tarcicę i drewno budowlane. Ważnym elementem jej oferty jest także galanteria drewniana, deski elewacyjne i szalunkowe oraz pelet sosnowy. TRAKPOL współpracuje z firmami na rynku polskim, skandynawskim, coraz odważniej wchodzi również na rynek amerykański.

 

Karolina Audycka

Pochodzi ze Szczytna, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych na wydziale wzornictwa przemysłowego i grafiki. Firmę produkującą torebki założyła w 2012 roku. Od kilku lat w jej prowadzeniu wspiera ją mąż, ona jest artystką, a on ma zmysł biznesowy i odpowiada za zarządzanie firmą. Jak sama podkreśla, to dzięki niemu firma miała szansę rozkwitnąć w czasie pandemii.
Pani Karolina kontynuuje tradycje rodzinne, jej dziadek przez całe życie był krawcem. Od najmłodszych lat obserwowała go przy pracy i słuchała jego opowieści. W swojej pracy stawia na ekologię i poszanowanie środowiska. Korzysta z tkanin tapicerskich i obiciowych, skór ekologicznych czy materiałów pochodzących z recyklingu. W imieniu nieobecnej na Gali Laureatki statuetkę odebrał jej mąż Michał Baloniak.

 

Janusz Jastrzębski

Janusz Jastrzębski, 82 lata, związany ze sportem od 50 lat. Uprawiał wiele dyscyplin sportowych, m.in. szermierkę, lekką atletykę, piłkę ręczną, spadochroniarstwo, tenis ziemny i stołowy, jazdę na łyżworolkach, biegi, badminton, a po ukończeniu 60 lat - kolarstwo szosowe, przejechał ponad 180 tys. km. W jeździe dwójkami na czas zdobył 4 razy tytuł wicemistrza Polski „Masters”. Uczestniczył w wielu wyścigach krajowych. Brał udział w mistrzostwach Europy i świata. Za zasługi dla sportu otrzymał tytuł Człowieka Sportu w XXVI plebiscycie na Najpopularniejszego Sportowca Powiatu „Kurka Mazurskiego”.

 

WYRÓŻNIENIA  JURANDA 2024

Adrianna Trzepiota

Urodzona w Szczytnie, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim i Uniwersytecie Warszawskim. W stolicy związana była przez lata z branżą wydawniczą. Do Szczytna wróciła na stałe w 2021 roku.
Adrianna Trzepiota jest autorką pięciu powieści, jej książka „Zimowa Jutrzenka” została wybrana książką roku 2019 portalu literackiego Lubimy Czytać. Prywatnie jest mamą zakochaną w mazurskich lasach i wsiach oraz kulturze pogranicza Mazur i Podlasia. Zafascynowana biblioterapią, krzewi w kobietach niesustanną potrzebę rozwoju i pozytywnych zmian.

 

Julia Duda i Urszula Piskorska – Szkoła Rodzenia

Szkoła Rodzenia „Dobry Początek” działająca przy szczycieńskim szpitalu została reaktywowana w roku 2023. Prowadzą ją Urszula Piskorska i Julia Duda, położne z wieloletnim stażem pracujące na Oddziale Położniczo-Ginekologiczno-Noworodkowym. Szkoła wspiera młodych rodziców bez względu na ich wiek i liczbę posiadanych dzieci na etapie ciąży, porodu i opieki nad noworodkiem.

 

Natalia Hajn

Jej przygoda z karate zaczęła się w wieku 5 lat, szybko trafiła pod skrzydła Piotra Zembrzuskiego i Eweliny Mirosław. Po dwóch latach treningów zaczęła przywozić pierwsze medale. Mimo momentów zniechęcenia i kryzysów cały czas z determinacją dąży do wyznaczonych celów. Zdobyła wiele medali zawodów ogólnopolskich w tym mistrzostw regionu, makroregionu i kraju.
Jej największymi sukcesami są tytuły Wicemistrzyni Europy oraz Wicemistrzyni Świata.

 

Koło Gospodyń Wiejskich „Serce Szyman”

Koło Gospodyń Wiejskich „Serce Szyman” powstało w sierpniu 2022 roku. Łącznie tworzy je grupa 21 kobiet i mężczyzn. Działają lokalnie na wielu płaszczyznach. Współpracują z lokalną parafią, Gminą, miejscową szkołą podstawową i Lasami Państwowymi.
Organizują imprezy dla mieszkańców. Prowadzą warsztaty m.in. z pieczenia i dekoracji pierników. Udzielają się w konkursach kulinarnych i imprezach charytatywnych. Angażują się w zbiórki, kiermasze, przekazują swoje wyroby na licytacje. Pamiętają o wszystkich mieszkańcach Szyman zarówno tych najmłodszych jak i seniorach.