CZYM JEST FILOBUTONISTYKA?

Najpopularniejszą dziedziną kolekcjonerstwa jest obecnie numizmatyka. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że by osiągnąć w tej dziedzinie coś poważnego, to trzeba dysponować sporymi funduszami. Szukając dla siebie tematyki kolekcjonerskiej, warto wybrać taką, która nie zrujnuje naszych finansów a jednocześnie pozwoli nam tworzyć wartościową pod względem poznawczym kolekcję, w której skład będą wchodzić również przedmioty unikatowe. Jednym z ciekawych pomysłów jest filobutonistyka, czyli kolekcjonowanie guzików.

Historia guzikami pisana
Znaleziony w pobliżu Kota guzik z munduru żołnierza armii pruskiej z końca XVIII w.

Początki zainteresowania guzikami sięgają końca XIX w., jednak prawdziwy rozwój tej dziedziny kolekcjonerskiej nastąpił pod koniec XX w. i miał związek z poszukiwaniami za pomocą wykrywaczy metali. Guziki były i są jedną z najczęściej gubionych przez ludzi rzeczy. Detektoryści na terenie Polski wykopali zapewne ich miliony, z czego większość niczym ciekawym się nie wyróżniała. Nie zawsze i nie wszędzie były one w powszechnym użyciu. Dla biednego polskiego chłopa były zbyt drogie. Za to pięknymi i bardzo starannie wykonanymi guzikami były przyozdobione ubiory pałacowej służby. Takie guziki nazywamy liberyjnymi. Znajduje się na nich herb właściciela majątku.

PAMIĄTKI Z CZASÓW NAPOLEOŃSKICH

Bardzo ciekawe guziki nosili polscy i przebywający na terenie naszego kraju obcy żołnierze. Guziki wojskowe, zwłaszcza te starsze z pierwszej połowy XIX w. są bardzo różnorodne. Można na nich zobaczyć numery pułków, narzędzia wojsk inżynieryjnych, armaty, orły i inne symbole. Jednymi z najczęściej zbieranych guzików są te zgubione przez żołnierzy armii napoleońskiej. Takie guziki dosyć często odnajduje się również w naszym powiecie. Są one namacalnymi pozstałościami po jednej z najciekawszych epok historycznych.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.