Sposób żywienia kobiet przed oraz w czasie trwania ciąży ma ogromny wpływ nie tylko na jej przebieg, ale również na rozwój fizyczny i intelektualny potomstwa zarówno w dzieciństwie jak i życiu dorosłym. Co ważne, także mężczyźni powinni odżywiać się szczególnie dobrze przed zaplanowanym poczęciem. Organizm potrzebuje co najmniej czterech miesięcy, aby zgromadzić niezbędny zapas witamin i składników mineralnych oraz pozbyć się niepożądanych substancji. Warto wówczas, aby przyszli rodzice pomyśleli także o ograniczeniu lub całkowitej rezygnacji z alkoholu i papierosów. Nie wystarczy więc prawidłowe odżywianie tylko po zajściu w ciążę. W trosce o dobro naszego dziecka musimy pomyśleć o tym dużo wcześniej.

W diecie przyszłych rodziców nie może zabraknąć witamin z grupy B, a szczególnie kwasu foliowego. Zapobiega on powstawaniu u dzieci wrodzonych wad układu nerwowego (np. rozszczep kręgosłupa). Oprócz pokarmów bogatych w tę witaminę kobietom zaleca się przyjmowanie, na co najmniej trzy miesiące przed zajściem w ciążę (a także w pierwszym jej trymestrze) około 400 mcg kwasu foliowego dziennie. Niektórzy zalecają kobietom w okresie rozrodczym stałe przyjmowanie tej witaminy.

Niedobory żelaza mogą spowodować niepłodność u kobiet i mężczyzn. Są one często skutkiem błędów dietetycznych (np. całkowitego wykluczenia czerwonego mięsa bez zapewnienia innych źródeł żelaza) lub zaburzeń jego wchłaniania (w chorobach jelit lub w niektórych kuracjach, np. silnymi lekami przeciwzapalnymi). Również kofeina zawarta w kawie i coli zmniejsza przyswajanie żelaza. Przyczyną zaburzeń płodności może być także niski poziom cynku i manganu. Dotyczy to zwłaszcza kobiet przyjmujących przez długi czas tabletki antykoncepcyjne.

Ważnymi produktami w diecie przyszłych rodziców powinny być ryby i nabiał, ale nie ten słodzony, ponieważ może się on przyczynić do pojawienia kilku kilogramów więcej. Z kolei odchudzające się kobiety niedługo przed i w czasie ciąży mogą paradoksalnie przyczynić się do otyłości, cukrzycy czy zaburzeń lipidowych swych dzieci w dorosłym życiu. Odchudzanie należy więc zaplanować na co najmniej rok przed ciążą. Ponadto w posiłkach rodziców nie powinno zabraknąć otrąb pszennych, wątroby, serc wołowych, płatków owsianych, ryżu niełuskanego, dyni, bananów, awokado, szpinaku, kalafiora, brokułów, suchych i świeżych warzyw strączkowych, pieczywa pełnoziarnistego, wszelkich pestek, nasion, kiełków, orzechów (niesolonych), zbóż oraz jajek.

Kinga Karalus

2007.02.07