W piątek 22 września rowerzyści wreszcie poczują się swobodniej na miejskich ulicach. Korzystanie z auta będzie w złym tonie. Tego dnia odbędą się obchody Europejskiego Dnia Bez Samochodu.

Samochód na cenzurowanym

MASA ATRAKCJI

Do udziału w akcji Szczytno przystępuje po raz drugi. Organizatorzy, zachęceni powodzeniem ubiegłorocznej edycji (za przebieg imprezy miasto otrzymało ogólnopolskie wyróżnienie) postanowili nadać wydarzeniu jeszcze większy rozmach. Głównym punktem akcji będzie demonstracja pieszo-rowerowa w centrum. Jej start zaplanowano na godzinę 11.00. W stosunku do ubiegłorocznej trasy zaszły pewne zmiany. Teraz rowerzyści pod eskortą policji przejadą ulicami Odrodzenia i Polską, aż do skrzyżowania z ulicą Linki. Z kolei plac Juranda oraz ulice Kasprowicza i Spacerowa będą zamknięte dla samochodów od godz. 6.00 do 18.00. Zachęceniu kierowców do rezygnacji w tym dniu z aut ma służyć możliwość bezpłatnego przejazdu komunikacją miejską za okazaniem dowodu rejestracyjnego. Rowerzyści będą mogli skorzystać z bezpłatnego serwisu i punktu znakowania jednośladów. Oprócz tego organizatorzy przygotowali szereg innych atrakcji. Na placu Juranda zaprezentują się zespoły muzyczne, odbędą się pokazy karate oraz ratownictwa drogowego. Ciekawie będzie nie tylko na lądzie, ale również na wodach Jeziora Domowego Dużego, gdzie zaplanowano regaty. O godzinie 13.00 na spacer brzegiem małego jeziora zaprasza wiceburmistrz Danuta Górska.

Przy okazji Europejskiego Dnia Bez Samochodu miasto postanowiło przybliżyć mieszkańcom opracowaną niedawno koncepcję zagospodarowania brzegów szczycieńskich akwenów. W południe w sali konferencyjnej ratusza rozpocznie się prezentacja multimedialna poświecona temu projektowi.

ŚRODOWISKO I OBWODNICA

Tegoroczna edycja Europejskiego Dnia Bez Samochodu przebiega pod hasłem "Zmiany klimatu".

- Chcemy podkreślić, jak negatywny wpływ wywiera nadużywanie auta na środowisko naturalne. Jednym ze skutków tego zjawiska jest zagrożenie efektem cieplarnianym i idące za nim zmiany w sferze klimatycznej - tłumaczy Lucjan Wołos, naczelnik Wydziału Rozwoju UM i lokalny koordynator akcji.

Oprócz ekologicznego wymiaru wydarzenia, miasto zamierza również promować alternatywne rozwiązania w ruchu miejskim. Chodzi głównie o zaakcentowanie konieczności budowy obwodnicy biegnącej ulicami Chrobrego i Kolejową oraz rozbudowę sieci ścieżek rowerowych wzdłuż jezior.

- Kiedy rok temu na krótko zamknęliśmy centrum doskonale było widać, jak bardzo ulice Odrodzenia i Polska są obciążone przez ruch samochodowy. Dzień bez Samochodu to dobra okazja do zwrócenia uwagi na ten problem - wyjaśnia Wołos.

Naczelnik i jego koledzy z urzędu miejskiego deklarują, że 22 września pozostawią auta w garażach. Lucjan Wołos już rok temu udowodnił, że niestraszna jest mu wyprawa rowerem do pracy, mimo że mieszka w oddalonym od Szczytna o blisko 50 km Olsztynie. Powtórzenie wyczynu zapowiada również w tym roku.

Wojciech Kułakowski

2006.09.20