Do wyścigu po unijne pieniądze stają nie tylko samorządy. Bardzo bliski dofinansowania z Funduszu Rozwoju Regionalnego jest projekt szczycieńskiej Wyższej Szkoły Policji. Jeśli inwestycja dojdzie do skutku, oprócz policjantów skorzystają z niej w znacznym stopniu mieszkańcy miasta i powiatu.

Policja zbuduje, region skorzysta

ELEKTRONICZNE RODZYNKI

Projekt WSPol. zatytułowany "Budowa i wyposażenie policyjnego centrum dydaktyczno-badawczego Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie dla wzmocnienia bezpieczeństwa kraju" znalazł się wśród 21 projektów z naszego województwa, które zakwalifikowały się do dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej adresowanego do pięciu najuboższych regionów kraju. Ogółem do programu zgłoszono 371 inwestycji, z czego 111 zostało odrzuconych. Za środki z Unii Europejskiej Wyższa Szkoła Policji zamierza zbudować i wyposażyć dwa nowe obiekty: bibliotekę oraz budynek mieszczący specjalistyczne pracownie wraz z zapleczem i pomieszczeniami konferencyjnymi. Budowa nowej biblioteki została podyktowana przede wszystkim rozrastaniem się zbiorów uczelni. Dotychczasowe pomieszczenia przestają wystarczać do przechowywania coraz większej liczby zgromadzonych woluminów.

- Chcieliśmy mieć obiekt z prawdziwego zdarzenia, przystosowany do wszelkich wymogów, związanych między innymi z przechowywaniem starodruków - mówi Marcin Piotrowski, rzecznik WSPol. Biblioteka, która stanie najprawdopodobniej nieopodal placu apelowego szkoły, będzie jedną z najnowocześniejszych w regionie. Zbiory zostaną skomputeryzowane i oczipowane, dzięki czemu zarządzanie nimi stanie się łatwiejsze.

- Za unijne pieniądze powstanie obiekt naszpikowany elektroniką jak dobre ciasto rodzynkami - zapowiada Piotrowski. Rzecznik zapewnia, że uczelni zależy, żeby korzystać mogli z niego nie tylko policjanci i studenci WSPol., ale przede wszystkim mieszkańcy powiatu szczycieńskiego i uczniowie szkół. Kolejna korzyść ma być taka, że dzięki inwestycji na terenie uczelni pracę znajdzie spore grono cywili.

DORÓWNAĆ NAJLEPSZYM

Drugim obok biblioteki obiektem wybudowanym za pieniądze Unii Europejskiej będzie Policyjne Centrum Badawczo-Dydaktyczne. Znajdą w nim siedzibę specjalistyczne pracownie, m.in. zwalczania przestępczości w cyberprzestrzeni, analizy kryminalnej, antynarkotykowa oraz biologii kryminalnej, w której przyszli policjanci będą zdobywać wiedzę na temat najnowszych technik wykorzystywanych w kryminalistyce, takich jak ustalanie tożsamości na podstawie DNA i mikrośladów.

- Mamy już wprawdzie pracownie, gdzie tego typu zajęcia się odbywają, są to jednak pomieszczenia adaptowane. Chcemy jednak dorównać najlepszym, żeby kształcenie w WSPol. w niczym nie odbiegało od standardów zachodnioeuropejskich - tłumaczy Marcin Piotrowski.

Oprócz pracowni w obrębie Centrum znajdzie się też miejsce na pomieszczenia konferencyjne, wyposażone w sprzęt do prezentacji multimedialnych. Podobnie jak w przypadku biblioteki, Centrum Dydaktyczne ma służyć również cywilom i będzie wykorzystywane przy okazji rozmaitych szkoleń, przeznaczonych między innymi dla pracowników administracji samorządowej. Łączny koszt zadania to 49,5 mln złotych, z czego aż 85% daje Unia.

Listę projektów ma jeszcze zatwierdzić premier. Według Marcina Piotrowskiego inwestycje w WSPol. mają jednak wielkie szanse na realizację.

- Mocno wierzymy, że się uda. Nasz projekt jest solidny od strony formalnej i spełnia wszelkie wymogi - zapewnia rzecznik.

Równolegle z dwoma wspomnianymi, WSPol. zamierza zrealizować jeszcze jeden projekt, polegający na zaadaptowaniu budynku byłego kasyna na potrzeby Muzeum Szkolnictwa Policyjnego. Znajdą się w nim ekspozycje związane z pracą policjantów: mundury z różnych okresów, archiwalne zdjęcia i dokumenty.

- Będzie to trochę przypominało istniejącą kiedyś izbę pamięci - zdradza Marcin Piotrowski.

Wojciech Kułakowski

2007.01.10