Opolski festiwal

W dniach 15-16 czerwca odbędzie się kolejny Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Festiwal szczególny, bo jubileuszowy. Inauguracyjna impreza odbyła się dokładnie 50 lat temu, czyli w roku 1963. Gdyby kolejne festiwale odbywały się regularnie, to obecnie obserwowalibyśmy edycję pięćdziesiątą pierwszą. Ale w roku 1982, jeden jedyny raz, festiwalu nie zorganizowano ze względu na stan wojenny. Dlatego tegoroczny jest imprezą numer 50, zatem jubileusz mamy niejako podwójny. Z tej okazji ogłoszono specjalny konkurs na pomysł scenariusza owego świątecznego wydarzenia. Jak to wyjdzie? Zobaczymy.

Przypomnę, że opolski festiwal, w minionych latach, potrafił pokazać nowe trendy w piosence i wylansować późniejsze sławy. Prezentował zdolnych debiutantów – dzisiaj uznanych artystów. Laureatami głównych nagród za wykonanie piosenek, podczas festiwalu pierwszego byli Ewa Demarczyk i Bohdan Łazuka. Już wtedy (rok 1963) zaprezentowano najmłodsze estradowe pokolenie, czyli tak zwanych bigbitowców. W roku 1967 (V festiwal) sensację wywołało wykonanie piosenki „Dziwny jest ten świat” przez Czesława Niemena.

Dla mnie osobiście najważniejszym był festiwal w roku 1969 (VII), ponieważ sam w nim uczestniczyłem. Pisałem już o tym, więc nie będę się powtarzał. Przypomnę tylko, że byliśmy zaproszeni z grupką wykonawców klubu „Stodoła”. Ja nie brałem udziału w konkursie. Śpiewałem podczas imprezy towarzyszącej. Natomiast moje trzy koleżanki – Elżbieta Jodłowska, Jola Marciniak i Magda Umer wystąpiły w konkursie debiutów. Magda Umer otrzymała wyróżnienie. Od tego momentu zaczęła się jej późniejsza, zawodowa kariera. Warto dodać, że nagrodę główną za debiut otrzymała wówczas Stanisława Celińska, interpretując piosenkę „Ptakom podobni”.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.